Індексація заробітної плати у 2023 році.

Якщо на підприємстві працівнику тривалий час не підвищували посадовий оклад та до 31.12.2022 року нараховували індексацію заробітної плати у визначеному розмірі у зв’язку зі зростанням цін на споживчі товари і послуги. Як бути з індексацією заробітної плати у 2023 році?

Проведення індексації регулюється Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» дію Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» зупинено на 2023 рік.

Отже, починаючи з 01.01.2023 до кінця 2023 року у роботодавця немає обов’язку нараховувати індексацію заробітної плати працівникам, незалежно від того, коли у працівника виникне чи виникло право на індексацію. Зупинення нарахування індексації у 2023 році стосується як поточної індексації протягом 2023 року, так і минулих періодів до 01.01.2023.

Зупинення нарахування та виплати індексації заробітної плати працівниковіу є правом роботодавця, проте не є обов’язком.

Відповідно до статті 91 Кодексу законів про працю України підприємства, установи, організації у межах своїх повноважень і власним коштом можуть встановлювати додаткові порівняно із законодавством трудові та соціально-побутові пільги для працівників.

Таким чином, роботодавець може на власний розсуд прийняти рішення щодо подальшого нарахування індексації заробітної плати працівникові. Наприклад, передбачивши в колективному договорі, що нарахування та виплату індексації заробітної плати буде продовжено.

Для цього необхідно розробити внутрішній документ, у якому визначити правила проведення такої індексації, та прописати умови її нарахування, зокрема, як визначатиметься сума такої індексації, щоб була підстава включити її до фонду оплати праці, адже законодавчі норми щодо її проведення з 01.01.2023 не діють.

 

головний державний інспектор відділу з питань праці

Управління інспекційної діяльності у Чернігівській області

Центрального міжрегіонального управління Державної служби

з питань праці О. ЗАЛУГОВСЬКИЙ