Щодо змін у довіднику кодів ризиковості платників податків
Державна податкова служба оновила довідник кодів ризиковості платників податків. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості.
Основні зміни такі:
- уточнюються коди податкової інформації, які не застосовуються до виробників або надавачів послуг, або ж навпаки використовуються лише для цих категорій платників;
- змінюється період аналізу операцій з ризиковими контрагентами – тепер враховуватимуться лише операції, здійснені не раніше, ніж прийнято рішення про ризиковість контрагента.
Запроваджується кілька нових кодів. Вони стосуватимуться:
- сумнівних операцій із закупівлі великих обсягів послуг чи робіт без реальних умов для їх виконання;
- залучення до операцій неплатників ПДВ без необхідних ресурсів для виконання зазначених робіт;
- експорту товарів невідомого походження в режимі РЕЗ;
- відсутності платника за податковою адресою, що унеможливлює проведення документальної перевірки.
Детальніше за покликанням: https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/876585.html
Своєчасна сплата єдиного внеску гарантує громадянам право на соціальний захист
Головне управління ДПС у Чернігівській області звертає увагу платників на важливість своєчасної сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та нагадує, що заборгованість з єдиного внеску не має строку давності.
До платників - боржників з єдиного внеску застосовуються заходи стягнення заборгованості, тому необхідно вчасно здійснювати належні розрахунки. Це гарантує підприємцю та найманим працівникам пенсійне забезпечення й інші соціальні виплати, які передбачені чинним законодавством.
Правові та організаційні засади забезпечення та обліку єдиного внеску, умови та порядок його нарахування і сплати регулюються Законом України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464).
Наводимо до уваги платників основні тези Закону №2464:
- єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (п. 12 ст. 9);
- за порушення законодавства по єдиному внеску в частині несплати або несвоєчасної сплати внеску на платників накладається штраф та нараховується пеня (п. 11 ст. 9 та п. 10 та 11 ст. 25);
- обов'язки платників єдиного внеску виникають у фізичних осіб – підприємців (далі - ФОП), у т.ч. які обрали спрощену систему оподаткування, членів фермерського господарства та осіб які провадять незалежну професійну діяльність з дня їх державної реєстрації та припиняються після державної реєстрації закриття (припинення) ФОП. При цьому сплата внеску проводиться за місяць, у якому відбулася така реєстрація/припинення (п. 4 ст. 5);
- розстрочення та відстрочення заборгованості зі сплати єдиного внеску діючим законодавством не передбачено, заборгованість не підлягає списанню та не застосовується строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та пені (п. 7 та п. 16 ст. 25);
- за наявності у платника одночасно із зобов'язаннями зі сплати єдиного внеску зобов'язань зі сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу) (п. 12 ст. 9).
Головним управлінням ДПС у Чернігівській області приділяється особлива увага погашенню заборгованості з єдиного внеску, оскільки наявність такої заборгованості впливає не тільки на недоотримання коштів державою, а ще і на втрату громадянами права на соціальний захист. Серед заходів, що проводяться податківцями, спільні наради з органами Державної виконавчої служби, зустрічі з керівниками підприємств – боржників щодо необхідності своєчасної сплати та погашення заборгованості з єдиного внеску.
Застосовується також індивідуальне інформування боржників щодо розміру заборгованості та дати її виникнення. Платникам, у яких виникає борг, надсилається вимога про сплату боргу (недоїмки) із зазначенням розміру такого боргу, вимогою про його сплату протягом 10 календарних днів, порядку та термінів оскарження, а також наслідків у разі несплати суми заборгованості.
Боржникам - ФОП особливо слід пам’ятати про те, що одним із джерел погашення боргів перед державою є особисте майно приватного підприємця, що ставить під загрозу добробут власної сім’ї.
Тільки сумлінне ставлення платників до своїх обов’язків щодо своєчасної сплати єдиного внеску та розуміння необхідності термінового погашення заборгованості дозволить вирішити проблему створення нових боргів.
Про наявність або відсутність заборгованості платник може дізнатись в Електронному кабінеті або звернутись до органу ДПС з відповідною письмовою заявою.
Головне управління ДПС у Чернігівській області нагадує платникам, що при сплаті податкових платежів та єдиного внеску у платіжній інструкції заповнюються всі обов’язкові реквізити, що визначені Інструкцією «Про безготівкові розрахунки в національній валюті користувачів платіжних послуг», затвердженою Постановою Правління Національного банку України від 29.07.2022№163 та Про затвердження Порядку заповнення реквізиту "Призначення платежу" платіжної інструкції під час сплати (стягнення) податків, зборів, митних, інших платежів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, внесення авансових платежів (передоплати), грошової застави, а також у разі їх повернення», затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 22.03.2023 №148
Важливо: у разі перерахування коштів в рахунок погашення боргу по єдиному внеску, при заповненні призначення платежу друкується код виду сплати «140», який символізує «погашення заборгованості з єдиного внеску».
Дякуємо усім платникам, які сумлінно та своєчасно сплачують податки.
Пресслужба Головного управління ДПС у Чернігівській області