Фото без описуВже давно відгриміли останні бої другої світової війни. Але і досі багатостраждальна українська земля зберігає в собі страшні залишки тієї пори – бомби, снаряди, міни, гранати, патрони. Крім того постійно з’являються нові предмети з зони проведення операції об’єднаних сил (ООС). Все це носить назву вибухонебезпечні предмети. На теперішній час на території України знаходиться кілька мільйонів одиниць смертоносного вантажу.

Знаходять вибухонебезпечні предмети у ході будівельних робіт, при проведенні сільськогосподарських польових робіт (особливо часто навесні та восени), під час весняної повені, збору металобрухту, екскурсій, туристичних походів, відпочинку дітей в оздоровчих таборах, а останнім часом боєприпаси часів другої світової стають здобиччю так званих «чорних археологів», які намагаються зробити бізнес на страшних знахідках минулої війни.

Крім того вражає поведінка деяких людей, які дуже недбало поводяться з вибухонебезпечними предметами. І, як приклад, можна привести випадок, що стався у селі Новий Биків Бобровицького району, де місцевий мешканець підірвав гранату в компанії, з якою відпочивав. Унаслідок вибуху троє людей загинули, один чоловік був поранений, але він, на жаль, помер 2 серпня в лікарні.

Тому є нагальна необхідність нагадати порядок поводження з вибухонебезпечними предметами.

 

Дії при виявленні вибухонебезпечних предметів (або предметів, схожих на них).

Загальні дії:

- при виявленні вибухонебезпечного (потенційно вибухонебезпечного) предмету, жодним чином не чіпати його і тим більше намагатися розібрати;

- негайно повідомити в найближчий відділок поліції, у військкомат, органи місцевої виконавчої влади, райвідділ ДСНС або за телефонами «101», «102»;

- побачивши спалах або почувши звук вибуху, негайно сховатися чи лягти на землю, навіть знаходячись на значній відстані від місця вибуху, тому що можливе поранення камінням, уламками та ін.

 

Дії дорослих:

         - помітити місце знахідки небезпечних предметів;

         - виставити тимчасову охорону;

- довести до присутніх, що торкатися до небезпечних предметів не можна, так як це загрожує   життю;

- негайно сповістити в місцеві органи влади, поліцію про знахідку;

- до прибуття працівників поліції взяти місце і предмет під нагляд;

- не допускати до місця знахідки інших людей, особливо дітей.

 

Дії дітей:

- визначити місце знахідки;

- не торкатися знахідок самому і не дозволяти це робити нікому іншому;

- про знайдені підозрілі предмети негайно сповістити дорослих (в школу, поліцію, найближчу установу);

- не розводити багаття поблизу знахідки;

- запам’ятати дорогу до того місця, де була виявлена знахідка і поставити пам’ятну віху.

 

Правильно і безпечно знешкодити вибухонебезпечні предмети здатні лише досвідчені  фахівці. Ні в якому разі не намагайтеся робити це самі, адже це може призвести до трагічних наслідків.

 

Станіслав Михайленко,

методист НМЦ ЦЗ та БЖД Чернігівської області