Стережіться грози

У серпні цього року природа показує себе з самих неочікуваних сторін періодами нестійкої погоди з грозами, шквалами й зливами та жаркими посушливими періодами. І, зазвичай, вони знаходять свою жертву.

За інформацією Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОВА 11 серпня від удару блискавки сталося три пожежі в господарських будівлях, а саме: у селі Сохачі Новгород-Сіверського району (Коропська ТГ ) о 7-й годині вогнем знищено покрівлю, 3 т жита, 12 т грубих кормів і майно, у селі Нехаївка Новгород-Сіверського району (Коропська ТГ) о 7-й годині вогонь знищив покрівлю, перекриття на площі 5 кв.м, 0,9 т грубих кормів, пошкоджено перекриття на площі 40 кв.м., а також у селі Рудня Корюківського району (Сосницька ТГ) о 8-й годині в пожежі знищено будівлю та 2 т грубих кормів.

Ніхто не може бути застрахованим від ураження блискавкою. Тому потрібно знати правила поведінки під час грози.

Перш за все, під час наближення грози, краще утриматися від поїздок в ліс, поле або до водоймища.

Блискавка небезпечна тоді, коли за спалахом тут же лунає гуркіт грому, тобто грозова хмара знаходиться над вами і небезпека удару блискавки найбільш вірогідна.

Треба чітко засвоїти як діяти перед початком та під час грози:

не виходити з будинку, закрити вікна, двері і димарі, поклопотатися, щоб у приміщенні не було протягу, який може привернути кулеподібну блискавку, подалі триматися від електропроводки, антен, вікон, дверей;

не топити піч, оскільки дим, що виходить з труби, має високу електропровідність;

радіо і телевізори відключити від мережі, не користуватися електроприладами і телефоном (особливо важливо для сільської місцевості);

при пошуку укриття віддайте перевагу житловому будинку або іншій споруді, захищеній блискавковідводом;

якщо маєте при собі мобільний телефон, не забудьте негайно вимкнути;

не знаходитися на підвищеннях і відкритих незахищених місцях, поблизу металевих або сітчастих огорож, заземлення блискавковідводу;

на відкритому просторі краще присісти в суху яму чи траншею. Тіло повинно мати якнайменше точок дотику із землею, не можна лягати на землю, бо тим самим збільшується площа ураження розрядом;

якщо гроза застала вас в лісі, необхідно сховатися на ділянці з низькорослими деревами. Не можна ховатися під високими деревами, особлива соснами, дубами тополями, краще знаходитися на відстані 30 м від окремого високого дерева. Зверніть увагу — чи немає поряд дерев, раніше уражених грозою, розщеплених. У такому разі краще триматися подалі від цього місця;

вірогідність попадання блискавки в конкретне дерево прямо пропорційна його висоті;

під час грози не можна знаходитися на воді і у воді — купатися, ловити рибу, необхідно подалі відійти від берега;

під час грози не займайтеся спортом на відкритому повітрі, не бігайте, оскільки вважається, що піт і швидкий рух може «притягнути» до себе блискавку;

якщо вас застала гроза на велосипеді або мотоциклі, припиніть рух і перечекайте грозу на відстані приблизно 30 м від них;

якщо знаходитесь в автомобілі, не потрібно виходити з нього, треба закрити вікна і опустити автомобільну антену, рухатися під час грози на автомобілі не рекомендується;

якщо біля вас виникне кулеподібна блискавка, по можливості зберігайте спокій і не рухайтеся, не потрібно наближатися до неї, торкатися її чим-небудь, оскільки може відбутися вибух, не слід тікати від неї.

При ураженні блискавкою потрібно діяти швидко та чітко:

якщо людині пощастило і вона має просто шок (втрата мови, свідомості) – треба спробувати вивести її з шокового стану й зателефонувати 103;

якщо людина ще не опритомніла, треба зробити штучне дихання "рот в рот";

при зупинці серця - непрямий масаж, поверхню опіку закрити пов'язкою;

Реанімацію потрібно робити без зупинок, оскільки маємо лише 10 максимум 15 хвилин, після чого шанси на порятунок будуть уже мізерні.

Навіть якщо людина опритомніла, у неї можуть виявитися серйозні ушкодження внутрішніх органів.

Якщо у постраждалого з’явилося слабке дихання та серцебиття, слід піднести до носа ватку з нашатирним спиртом, при поверненні свідомості необхідно напоїти теплим чаєм чи кавою, по-можливості, дати знеболювальне та заспокійливе.

Закопувати постраждалого в землю чи обгортати землею категорично забороняється!

Подібні дії спричиняють лише шкоду, адже від вологої землі охолоджується тіло, ускладнюється дихання та ритм серця, можливе інфекційне зараження ділянки опіків, а головне – втрачається час для своєчасної та необхідної медичної допомоги.

Отже, якщо людина буде пам’ятати та виконувати ці прості поради, то можна уникнути небезпеки, яку несе в собі гроза та блискавка.